S-föreningar och sidoorganisationer

Det är i S-föreningen (eller sidoorganisationen) du som medlem utövar ditt engagemang. Här träffas ni som bor i samma område, arbetar inom samma yrke eller som delar intresse varandra och bidrar till Karlstads utveckling. Det finns en förening för alla, här nedan ser du en lista över vilka föreningar vi har idag.

S-föreningar

Byggfackens Sf Karlstad
Ordförande: Odd Maalsner
odd.maalsnes@byggnads.se

Handels Sf Karlstad
Ordförande: Torbjörn Andersson
thorbjorn_a_@hotmail.com

Seko Sf Karlstad
Ordförande: Christer Alnebratt
christer@alnebratt.se

Tjänstemännens Sf
Ordförande: Jonas Eriksson
jonas.d.eriksson@gmail.com

Miljö s-fören. Gjutaren, Karlstad
Ordförande: Pernilla Edman
pernilla.edman@telia.com

Kronoparkens Sf
Ordförande: Ferman Brodrej
fbrodrej@hotmail.com

Mariebergsvikens Sf
Ordförande: Inga-Maj Thyberg
inga-maj.thyberg@karlstad.se

Norrstrands Sf
Ordförande: Esteri Nilsson
esteri.nilsson@karlstad.se

Nors Sf
Ordförande: June Sandberg
june.sandberg@telia.com

Nordöstra Sf
Ordförande: Bernt Larsson
bernt-ake.larsson@telia.com

Skåre Sf
Ordförande: Anders Tallgren
anders.tallgren@karlstad.se

Ulvsby Sf
Ordförande: Maria Rydberg
maria.rydberg@karlstad.se

Våxnäs Sf
Ordförande: Anna Dahlén Gauffin
anna.dahlen.gauffin@karlstad.se

Väse Sf
Ordförande: Yrjö Airiman
yr.air@telia.com

Soc Dem Kulturförening
Ordförande: Stig Granfeldt
stikkan@telia.com

Kommunals Sf
Ordförande: Mikael Sjövall
mikael.sjovall@karlstad.se

Nyeds Sf
Ordförande: Ulf-Peter Pettersson
ulf-peter.peterson@telia.com

Skattkärr-Alsters Sf
Ordförande: Thomas Bill
thomas.bill@live.se

Karlstads Unga Sossar
Ordförande: Lina Larhult
linalarhult@hotmail.com

IFMetall-sossen
Ordförande: Kjell-Åke Rhodin
kjell-ake.rhodin@comhem.se

Facken i Karlstad
Ordförande: Rickard Nilsson
rickard.nilsson.69@gmail.com

Karlstads Internationella soc.dem för.
Ordförande: Vilande
karlstad@socialdemokraterna.se

Transports Sf
Ordförande: Vilande
karlstad@socialdemokraterna.se

Sidoorganisationer

Lindfors Kvinnoklubb
Kontakt: AK
karlstad@Socialdemokraterna.se

S-Kvinnor I Karlstad
Ordförande: Nathalie Björfeldt
nattah@live.se

Socialdemokrater för Tro och Solidaritet i Karlstads 
Ordförande: Ingrid Emanuelsson
ingrid.emanuelson@telia.com

HBT-S Värmland
Kontakt: AK
karlstad@socialdemokraterna.se

SSU- Karlstad
Ordförande: Renata Volodina
renatavolodina@gmail.com

S-studenter Karlstad
Ordförande: Ida Gullbrandsson
ida.gullbrandsson97@gmail.com

facebook Twitter Email