S-föreningar och sidoorganisationer

Det är i S-föreningen (eller sidoorganisationen) du som medlem utövar ditt engagemang. Här träffas ni som bor i samma område, arbetar inom samma yrke eller som delar intresse varandra och bidrar till Karlstads utveckling. Det finns en förening för alla, här nedan ser du en lista över vilka föreningar vi har idag.

S-föreningar

Byggfackens Sf Karlstad
Ordförande: Odd Maalsner
odd.maalsnes@byggnads.se

Seko Sf Karlstad
Ordförande: Christer Alnebratt
christer@alnebratt.se

Miljö s-fören. Gjutaren, Karlstad
Ordförande: Pernilla Edman
pernilla.edman@telia.com

Kronoparkens Sf
Ordförande: Mikael Sjövall
mikael.sjovall@karlstad.se

Mariebergsvikens Sf
Ordförande: Inga-Maj Thyberg
inga-maj.thyberg@karlstad.se

Norrstrands Sf
Ordförande: Monica Gundahl
monica.gundahl@karlstad.se

Nors Sf
Ordförande: June Sandberg
june.sandberg@telia.com

Nordöstra Sf
Ordförande: Staffan Barrefors
staffan.barrefors@gmail.com

Skåre Sf
Ordförande: Anders Tallgren
anders.tallgren@karlstad.se

Ulvsby Sf
Ordförande: Maria Rydberg
maria.rydberg@karlstad.se

Våxnäs Sf
Ordförande: Anna Dahlén Gauffin
anna.dahlen.gauffin@karlstad.se

Väse Sf
Ordförande: Yrjö Airiman
yr.air@telia.com

Soc Dem Kulturförening
Ordförande: Stig Granfeldt
stikkan@telia.com

Kommunals Sf
Ordförande: Lillemor Grandell
lillemor.grandell@karlstad.se

Nyeds Sf
Ordförande: Lena Nilsson
lena.nilsson318@gmail.com

Skattkärr-Alsters Sf
Ordförande: Thomas Bill
thomas.bill@live.se

Karlstads Unga Sossar
Ordförande: Lina Larhult
linalarhult@hotmail.com

IFMetall-sossen
Ordförande: Lars-Gösta Elofsson
lars-gosta.elofsson@ifmetall.se

Handels Sf Karlstad
Ordförande: vilande
karlstad@socialdemokraterna.se

Karlstads Internationella soc.dem för.
Ordförande: Vilande
karlstad@socialdemokraterna.se

Transports Sf
Ordförande: Vilande
karlstad@socialdemokraterna.se

Sidoorganisationer

S-Kvinnor I Karlstad
Ordförande: Marina Andreasson
marina.andreasson@telia.com

Socialdemokrater för Tro och Solidaritet i Karlstads 
Ordförande: Ingrid Emanuelsson
ingrid.emanuelson@telia.com

S-studenter Karlstad
Ordförande: Ida Gullbrandsson
ida.gullbrandsson97@gmail.com

SSU Karlstad
Ordförande: Sofia Nygren
sofia.nygre@ssu.se

HBT-S Värmland
Ordförande: AK
karlstad@socialdemokraterna.se

facebook Twitter Email