S-föreningar och sidoorganisationer

Det är i S-föreningen (eller sidoorganisationen) du som medlem utövar ditt engagemang. Här träffas ni som bor i samma område, arbetar inom samma yrke eller som delar intresse varandra och bidrar till Karlstads utveckling. Det finns en förening för alla, här nedan ser du en lista över vilka föreningar vi har idag.

S-föreningar

Facken i Karlstad
Ordförande: Rickard Nilsson
rickard.nilsson.69@gmail.com

Byggfackens Sf Karlstad
Ordförande: Odd Maalsner
odd.maalsnes@byggnads.se

Handels Sf Karlstad
Ordförande: Torbjörn Andersson
thorbjorn_a_@hotmail.com

Seko Sf Karlstad
Ordförande: Kenneth Svensson
kenneth.svensson@karlstad.se

Tjänstemännens Sf
Ordförande: Jonas Eriksson
jonas.d.eriksson@gmail.com

Miljö s-fören. Gjutaren, Karlstad
Ordförande: Pernilla Edman
pernilla.edman@telia.com

Kronoparkens Sf
Ordförande: Ferman Brodrej
fbrodrej@hotmail.com

Mariebergsvikens Sf
Ordförande: Inga-Maj Thyberg
inga-maj.thyberg@karlstad.se

Norrstrands Sf
Ordförande: Anders Tallgren
anders.tallgren@karlstad.se

Nors Sf
Vice ordförande: June Sandberg
june.sandberg@telia.com

Nordöstra Sf
Ordförande: Bernt Larsson
bernt-ake.larsson@telia.com

Skåre Sf
Ordförande: Lennart Halvarsson
Lennart.halvarsson@svenskakyrkan.se

Ulvsby Sf
Ordförande: Maria Rydberg
Maria.rydberg@karlstad.se

Våxnäs Sf
Ordförande: Kjell Larsson
kjell.larsson2@karlstad.se

Väse Sf
Ordförande: Bengt Holm
bengt_holm44@hotmail.com

Soc Dem Kulturförening
Ordförande: Stig Granfeldt
stikkan@telia.com

Kommunals Sf
Ordförande: Mikael Sjövall
mikael.sjovall@karlstad.se

Nyeds Sf
Ordförande: Ulf-Peter Pettersson
ulf-peter.peterson@telia.com

Skattkärr-Alsters Sf
Ordförande: Thomas Bill
thomas.bill@live.se

Karlstads Unga Sossar
Ordförande: Lina Larhult
linalarhult@hotmail.com

IFMetall-sossen
Ordförande: Kjell-Åke Rhodin
kjell-ake.rhodin@comhem.se

Karlstads Internationella soc.dem för.
Ordförande: Vilande
Karlstad@socialdemokraterna.se

Transports Sf
Ordförande: Vilande
Karlstad@socialdemokraterna.se

Sidoorganisationer

Lindfors Kvinnoklubb
Kontakt: AK
karlstad@Socialdemokraterna.se

S-Kvinnor I Karlstad
Ordförande: Christina Wahrolin
christina@wahrolin.com

Karlstads Broderskapsgrupp
Ordförande: Ingrid Emanuelsson
ingrid.emanuelson@kau.se

HBT-S Värmland
Kontakt: AK
Karlstad@socialdemokraterna.se

SSU- Karlstad
Ordförande: Clara Rydström
clararydstrom@gmail.com

S-studenter Karlstad
Ordförande: Ida Gullbrandsson
ida.gullbrandsson97@gmail.com

facebook Twitter Email